Koktajl Screwdriver na pomarańczowym tle

Przepis na Screwdriver

🍹 Rekomendowane szkło: Highball

🕑 Czas przygotowania: 3 minuty

🔎 Metoda przygotowania: mieszanie


Składniki

60 ml wódki

120 ml soku pomarańczowego

Lód w kostkach

Instrukcje

1. Wypełnij szkło lodem,

2. Nalej wódkę i sok pomarańczowy

3. Wymieszaj i ozdób plastrem z pomarańczy


Pochodzenie drinka Screwdriver

Jest wiele teorii dotyczących pochodzenia tego koktajlu. Wiadome jest, że w wydaniu Journalism Quarterly, volume 44 z 1938 roku, znajduje się wzmianka o „Słynnym Smirnoff Screwdriver”. Rzuca to cień na jedną z teorii powstania tego wspaniałego drinka, a mianowicie, że wymyślono go podczas II wojny światowej, kiedy to Amerykanie w Chinach i Turcji mieszali alkohole z sokiem pomarańczowym.

Z kolei w magazynie Time z 1949 roku, Screwdriver został przedstawiony jako nowy, modny drink nowojorskiego Park Hotel:

W słabo oświetlonym barze eleganckiego Park Hotel agenci tureckiego wywiadu mieszają się z amerykańskimi inżynierami i bałkańskimi uchodźcami, popijając najnowszą miksturę z wódki i soku pomarańczowego, zwaną „Screwdriverem„.

Po szklanie i na rusztowanie

Niepotwierdzona lecz bardzo popularna historia drinka jest taka, że Screwdriver został wykonany przez amerykańskich pracowników naftowych w Zatoce Perskiej w połowie XX wieku. Podczas pracy, potajemnie wlewali oni odrobinę wódki do soku pomarańczowego, a przez brak łyżki, mieszali swoje napoje śrubokrętem.

Najlepszy drink z wódką?

Począwszy od połowy lat pięćdziesiątych, wódka gwałtownie zyskała na popularności w Ameryce. Kampanie reklamowe w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych marek takich jak Smirnoff, promowały Screwdriver jako najlepszy drink bazujący na wódce. Nietrudno się domyślić, że wraz z rosnącym zainteresowaniem wódką drink stał się bardzo popularny. 

W prostocie siła

Nie da się ukryć, że Screwdriver jest koktajlem wybitnie prostym – w końcu to połączenie dwóch ogólnodostępnych składników – wódki i soku pomarańczowego. Sprawdzi się na każdą okazję, o każdej porze, a potrzebne ingrediencje znajdziemy nawet na stacji paliw.

Zobacz również: