Drink Old Fashioned w klimatycznej aranżacji

Przepis na Old Fashioned

🍹 Rekomendowane szkło: Old-fashioned

🕑 Czas przygotowania: 4 minuty

🔎 Metoda przygotowania: mieszanie


Składniki

60 ml bourbonu

10 ml syropu cukrowego (2:1)

3 dashe Angustury bitters

Lód w kostkach

Instrukcje

1. Wypełnij szklanicę barmańską lub szklankę lodem,

2. Nalej bourbon i syrop cukrowy, a następnie dodaj Angosture bitters,

3. Mieszaj przez około 30 sekund aż koktajl mocno się schłodzi, a lód lekko rozpuści,

4. Jeśli używasz szklanicy barmańskiej – przecedź drinka za pomocą strainera do schłodzonej szklanki typu old-fashioned,

5. Aromatyzuj, a następnie udekoruj koktajl skórką z pomarańczy.


Skąd pochodzi drink Old Fashioned?

Old fashioned był jedną z prostszych i pierwotnych wersji koktajli. Pierwsza udokumentowana definicja słowa „koktajl” pojawiła się w odpowiedzi na list czytelnika z prośbą o zdefiniowanie tego słowa w 6 maja 1806 roku, w wydaniu The Balance and Columbian Repository w Hudson, Nowy Jork. W numerze z 13 maja 1806 roku redaktor gazety napisał, że jest to mocna mikstura spirytusu, bittersów, wody i cukru; była ona również określana w tamtym czasie jako bittered sling. Opis jest w zasadzie przepisem na Old Fashioned. 

J.E. Alexander opisuje koktajl podobnie w 1833 roku, ponieważ spotkał się z nim w Nowym Jorku, jako rum, gin, lub brandy z odrobiną wody, bittersu i cukru. Ten “koktajl” zawierał również gałkę muszkatołową.

Do lat 60. XIX wieku powszechne było dodawanie do koktajlu curaçao, absyntu i innych likierów. W miarę jak koktajle stawały się coraz bardziej złożone, pijący przyzwyczajeni do prostszych koktajli zaczęli prosić barmanów o coś podobnego do tych sprzed 1850 roku. Oryginalna mikstura, choć w innych proporcjach, wróciła do mody i była określana jako Old Fashioned. Według chicagowskiego barmana, cytowanego w Chicago Daily Tribune w 1882 roku najpopularniejsze z modnych Old Fashioned były robione z whiskey. 

Pendennis Club, klub dla dżentelmenów założony w 1881 roku w Louisville w Kentucky, przypisuje sobie “wynalezienie” koktajlu Old Fashioned. Podobno receptura została wymyślona przez barmana z tego klubu na cześć pułkownika Jamesa E. Peppera, wybitnego destylatora bourbonu, który przyniósł ją do baru hotelu Waldorf-Astoria w Nowym Jorku. Krytyk koktajlowy David Wonderich uważa jednak tę historię pochodzenia za mało prawdopodobną, ponieważ pierwsza wzmianka w druku o koktajlu pojawiła się w Chicago Daily Tribune w lutym 1880 roku, jeszcze przed otwarciem Pendennis Club.

Z jego rzekomym poczęciem zakorzenionym w historii miasta, w 2015 roku Louisville nazwało Old Fashioned swoim oficjalnym koktajlem. Każdego roku, w ciągu pierwszych dwóch tygodni czerwca, miasto Louisville obchodzi Old Fashioned Fortnight, który obejmuje wydarzenia związane z bourbonem i specjalności koktajlowe. W związku z tym wydarzeniem obchodzony jest również National Bourbon Day, który zawsze przypada na 14 czerwca.
W styczniu 2020 roku czasopismo Drinks International poinformowało, że Old Fashioned jest najlepiej sprzedającym się klasycznym koktajlem na arenie międzynarodowej, przez 6 lat z rzędu (w oparciu o jego coroczną ankietę przeprowadzoną w 100 barach z całego świata).

Zobacz również: