Elegancki i klasyczny drink Negroni

Przepis na Negroni

🍹 Rekomendowane szkło do Negroni: Old fashioned

🕑 Czas przygotowania: 3 minuty

🔎 Metoda przygotowania: mieszanie


Składniki

30 ml ginu

30 ml słodkiego wermutu

30 ml campari

Lód w kostkach

Instrukcje

1. Wypełnij szkło lub szklanice barmańską lodem,

2. Nalej gin, wermut oraz campari,

3. Mieszaj do momentu aż zawartość mocno się schłodzi a lód lekko rozpuści,

4. Jeśli używasz szklanicy barmańskiej – przecedź drinka do szkła wypełnionego lodem,

5. Aromatyzuj i udekoruj skórką z pomarańczy.


Skąd pochodzi drink?

Początki koktajlu nie są do końca znane. Najczęściej podaje się, że po raz pierwszy przygotowano go we Florencji, we Włoszech. A dokładniej w 1919 roku, w Caffè Casoni (wówczas Caffè Giacosa), przy Via de’ Tornabuoni. (Caffè już nie istnieje; miejsce to zajmuje obecnie butik Giorgio Armani). Pascal Olivier hrabia de Negroni wymyślił go prosząc barmana Fosco Scarselli o wzmocnienie jego ulubionego koktajlu, Americano, poprzez dodanie ginu zamiast zwykłej wody. Barman dodał również pomarańczową dekorację zamiast typowej cytrynowej dekoracji Americano, aby zaznaczyć, że jest to inny drink.

Idąc za ciosem…

Drink zyskał na popularności, a rodzina założyła Negroni Distillerie w Treviso we Włoszech i produkowała gotową wersję drinka, sprzedawaną jako Antico Negroni 1919. Destylarnia pod zarządem innej rodziny jest czynna do dziś.

“Doskonały balans”

Jedna z najwcześniejszych wzmianek o drinku pochodziła od Orsona Wellesa w korespondencji z Coshocton Tribune podczas pracy w Rzymie nad filmem Cagliostro w 1947 roku. Opisał nowy drink o tytułowej nazwie: 

„Bitters jest doskonały dla twojej wątroby, gin jest dla ciebie zły. One się wzajemnie równoważą”.

Negroni charytatywnie

W 2013 roku Imbibe i Campari uruchomiły Negroni Week, świętując i wprowadzając na rynek koktajl, jednocześnie zbierając pieniądze na szczytne cele. Zebrano ponad 3 miliony dolarów na cele charytatywne na całym świecie. Tydzień klasycznego drinka odbył się ostatnio 12-18 września 2022 roku.

Mieszane, nie wstrząśnięte 

Tradycyjne Negroni jest mieszane, a nie wstrząsane, podawane z lodem w szklance typu old-fashioned lub rocks i ozdobione plasterkiem pomarańczy. Poza Włochami, zest z pomarańczy jest często używany zamiast plasterka.

Zobacz również: