Orzeźwiający koktajl Moscow Mule w miedzianym kubku, udekorowany szczytem z mięty i cząstką limonki

Przepis na Moscow Mule

🍹 Rekomendowane szkło: Miedziany kubek

🕑 Czas przygotowania: 3 minuty

🔎 Metoda przygotowania: mieszanie


Składniki

50 ml wódki

25 ml soku z limonki

150 ml piwa imbirowego

Lód kruszony

Instrukcje

1. Wypełnij miedziany kubek kruszonym lodem,

2. Nalej wódkę, sok z limonki i piwo imbirowe,

3. Delikatnie wymieszaj i dopełnij kubek kruszonym lodem,

4. Udekoruj szczytem z mięty oraz cząstką limonki i ciesz się orzeźwiającym drinkiem.


Narodziny drinka Moscow Mule

Artykuł George’a Sinclaira z 2007 roku na temat pochodzenia drinka cytuje New York Herald Tribune z 1948 roku:

“…Miejsce narodzin „Małej Moskwy” znajdowało się w nowojorskim hotelu Chatham. Miało to miejsce w 1941 roku, kiedy pierwszy wagon piwa imbirowego Jack Morgan’s Cock 'n’ Bull przejeżdżał przez równiny, by sprawić nowojorczykom radosną niespodziankę… Pomogła w tym rodzina Violette. W barze Chatham było trzech przyjaciół:

John A. Morgan, znany jako Jack, prezes Cock 'n’ Bull Products i właściciel restauracji Hollywood Cock 'n’ Bull; John G. Martin, prezes G.F. Heublein Brothers Inc. z Hartford, Conn. i Rudolph Kunett, prezes Pierre Smirnoff, oddziału wódki Heublein.

Jak mówi Jack Morgan: „We trzech piliśmy po kieliszku, skubaliśmy przystawkę i pchaliśmy się w stronę geniuszu wynalazczego”. Martin i Kunett myśleli o swojej wódce i zastanawiali się, co by się stało, gdyby dwa kieliszki wódki połączyć z piwem imbirowym Morgana i wycisnąć cytrynę. Zamówiono lód, zdobyto cytryny, wniesiono kubki i przygotowano miksturę. Mężczyźni podnieśli kubki, policzyli do pięciu i wypili pierwszy łyk. To było dobre. Podniosło na duchu i zachęciło do przygody. Cztery lub pięć dni później mikstura została ochrzczona mianem moskiewskiego muła…”

Historia ta była dobrze znana od lat, jednak w 2007 roku opublikowano nową wersję wynalezienia koktajlu Moscow mule. W tej historii “wynalazcą” koktajlu był Wes Price, który wpadł na pomysł dzięki Hudesowi Potache, głównemu barmanowi Morgana. Drink narodził się z potrzeby oczyszczenia piwnicy baru, wypełnionej niesprzedanymi zapasami, w tym wódką i piwem imbirowym.

Eric Felten cytuje Wesa Price’a w artykule opublikowanym w 2007 roku w The Wall Street Journal:

„Chciałem po prostu wyczyścić piwnicę” – powiedział Price o stworzeniu Moscow Mule. „Próbowałem pozbyć się wielu martwych zapasów”.

Pierwszą mieszankę zaserwował aktorowi Broderickowi Crawfordowi. „Przyjęło się jak pożar” – chwalił się Price.

Trochę o miedzianym kubku

Moscow mule jest często podawany w miedzianym kubku. Popularność tego naczynia do picia przypisuje się Martinowi, który podróżował po Stanach Zjednoczonych, aby sprzedawać wódkę Smirnoff i popularyzować Moscow mule. Martin poprosił barmanów o pozowanie ze specjalnym miedzianym kubkiem i butelką wódki Smirnoff, a następnie zrobił im zdjęcia Polaroidem. Zrobił dwa zdjęcia, zostawiając jedno z barmanem na wystawie. Drugie zdjęcie trafiło do kolekcji i posłużyło jako dowód dla kolejnego baru, który odwiedził Martin, na popularność Moscow Mule. Miedziany kufel pozostaje do dziś popularnym naczyniem do serwowania moskiewskiego muła.

Składniki koktajli Moscow Mule są kwaśne, a otrzymany napój ma pH znacznie poniżej 6,0. Stwarza to problem podczas korzystania z tradycyjnych miedzianych kubków, ponieważ miedź może zacząć rozpuszczać się w kwaśnych roztworach. 

W dniu 28 lipca 2017 r. Iowa Alcoholic Beverages Division wydało oświadczenie, że naczynia z czystej miedzi nie powinny być używane do serwowania kwaśnych napojów, ale „kubki miedziane wyłożone wewnątrz innym metalem, takim jak nikiel lub stal nierdzewna, mogą być używane i są powszechnie dostępne”.

Popularność moskiewskiego muła

Według artykułu Insider Hollywood z 1942 roku, Moscow mule był najbardziej popularny w Los Angeles, skąd pochodzi. Nevada State Journal wzmocnił popularność muła, donosząc: „Już teraz mule wspinają się do ekskluzywnej garstki najpopularniejszych napojów mieszanych”.

Muł stał się znany jako ulubiony drink właściciela kasyna Reno Williama F. Harraha. W swojej książce Beat the Dealer (1964) Edward O. Thorp nie wymienił nazwy kasyna w Tahoe, w którym jego zdaniem był źle traktowany. Zamiast tego napisał: „Natychmiast wypiłem Moscow Mule”, subtelnie sugerując, że chodzi o Harrah’s Lake Tahoe, ze względu na dobrze znaną skłonność Harraha do tego napoju.

Moscow Mule to koktajl, który przez lata zdobył ogromną popularność i stał się prawdziwą ikoną w świecie drinków. Jego rosnąca popularność może być przypisana kilku czynnikom. Po pierwsze, ma niepowtarzalny smak, który łączy w sobie świeżość soku z limonki, ostrość imbiru i wyraźny smak wódki, co sprawia, że jest niezwykle apetyczny dla wielu smakoszy. Po drugie, charakterystyczny miedziany kubek, w którym często jest podawany, nadaje mu wyjątkowego wyglądu i wrażenia estetycznego podczas picia. Ponadto, prosta receptura i dostępność składników sprawiają, że jest to koktajl, który można łatwo przygotować w domu.

Zobacz również: