Dwa orzeźwiające drinki mojito

Przepis na Mojito

🍹 Rekomendowane szkło do Mojito: Highball

🕑 Czas przygotowania: 5 minut

🔎 Metoda przygotowania: mieszanie


Składniki

40 ml rumu

10-12 listków mięty

½ limonki

2 łyżeczki cukru trzcinowego

Kruszony lód

Woda gazowana

Instrukcje

1. Wrzuć miętę do szklanki, a następnie dodaj limonkę,

2. Ugnieć lekko limonkę, tak aby puściła sok (pamiętaj, żeby nie naciskać zbyt mocno – w innym wypadku drink może być gorzki),

3. Dodaj cukier oraz rum i wymieszaj całość,

4. Wsyp kruszony lód, tak aby wypełnić szklankę,

5. Dopełnij całość wodą, a następnie rozprowadź limonkę i miętę na całej wysokości szklanki (tak, żeby limonka i mięta nie “leżały” na dnie szklanki),

6. Udekoruj szczytem mięty.


Skąd pochodzi drink?

Hawana, Kuba, jest miejscem narodzin Mojito, choć jego dokładne pochodzenie jest przedmiotem dyskusji. Jedna z teorii mówi, że wymyślił go Sir Francis Drake, angielski korsarz, który w latach 1577–1580 odbył wyprawę dookoła świata. Koktajl El Draque przygotowywany był z dodatkiem brandy. Choć w tym czasie napój ten nie był nazywany Mojito, to było to oryginalne połączenie tych składników.  

Mojito lekarstwem na całe zło?

Kolejna teoria mówi o tym, że miejscowi Indianie z Ameryki Południowej mieli lekarstwa na różne tropikalne choroby. Mała grupa Brytyjskich marynarzy zeszła na ląd na Kubie i wróciła ze składnikami skutecznego lekarstwa. Składniki lekarstwa to aguardiente de caña (w wolnym tłumaczeniu “woda ognista”, surowa forma rumu wytwarzanego z trzciny cukrowej) zmieszana z lokalnymi tropikalnymi składnikami: limonką, sokiem z trzciny cukrowej i miętą. Sam sok z limonki w znacznym stopniu zapobiegał szkorbutowi i chorobie jelit. Rum został wkrótce dodany, gdy stał się powszechnie dostępny dla Brytyjczyków (ok. 1650 roku). Mięta, limonka i cukier były również pomocne w ukryciu ostrego smaku alkoholu.  

Mojito, mohito, modżajto – skąd wzięła się nazwa?

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia nazwy Mojito. Jedna z nich mówi o tym, że nazwa ta odnosi się do mojo, kubańskiej przyprawy robionej z limonki i używanej do aromatyzowania potraw. Inna teoria mówi, że nazwa Mojito jest po prostu pochodną mojadito (hiszp. “lekko mokry”), zdrobnienia od mojado (“mokry”).  

Ulubiony drink Ernesta Hemingwaya

Mojito było przedstawiane jako ulubiony drink pisarza Ernesta Hemingwaya. Często mówi się również, że Hemingway rozsławił bar o nazwie La Bodeguita del Medio, gdy stał się jednym z jego bywalców i napisał na ścianie baru “Moje Mojito w La Bodeguita, moje daiquiri w El Floridita”. Ten fragment, napisany odręcznie i podpisany jego nazwiskiem, przetrwał lecz nadal budzi wątpliwości biografów Hemingwaya.  

Popularne w Europie

Badanie przeprowadzone przez międzynarodową firmę badającą rynek wykazało, że w 2016 roku mojito było najpopularniejszym koktajlem w Wielkiej Brytanii i Francji. My, polacy też uwielbiamy to orzeźwiające połączenie rumu, cukru, limonki, mięty i wody! Idealnie sprawdza się na upalne dni gasząc pragnienie.

Zobacz również: