Orzeźwiający koktajl Daiquiri na desce do krojenia w akompaniamencie limonek

Przepis na Daiquiri

🍹 Rekomendowane szkło do Daiquiri: Coupe

🕑 Czas przygotowania: 2 minuty

🔎 Metoda przygotowania: wstrząsanie


Składniki

40 ml jasnego rumu

20 ml soku z limonki

10 ml syropu cukrowego (2:1)

Lód w kostkach

Instrukcje

1. Wypełnij shaker lodem,

2. Wlej wszystkie składniki do shakera i wstrząsaj przez około 15 sekund,

3. Przecedź zawartość shakera do schłodzonego szkła,

4. Aromatyzuj i udekoruj drinka plastrem cytryny.


Skąd pochodzi drink Daiquiri?

Daiquiri to drink, a także nazwa plaży i kopalni żelaza w pobliżu Santiago de Cuba. Koktajl został rzekomo wymyślony przez amerykańskiego inżyniera górnictwa Jenningsa Coxa, który przebywał na Kubie w czasie wojny hiszpańsko-amerykańskiej. 

Możliwe jest również, że William A. Chanler, amerykański kongresmen, który w 1902 roku zakupił kopalnie żelaza w Santiago, wprowadził Daiquiri do klubów w Nowym Jorku w tym samym roku. 

Historia serwowania koktajlu

Pierwotnie drink był podawany w wysokiej szklance wypełnionej kruszonym lodem. Na lód sypano łyżeczkę cukru, a na cukier wyciskano sok z jednej lub dwóch limonek. Dwie lub trzy uncje (60-90 ml) białego rumu dopełniały mieszankę. Szklanka była następnie schładzana za pomocą mieszania lodu łyżeczką z długą rączką. Później Daiquiri ewoluowało w kierunku wstrząsania w shakerze z tymi samymi składnikami. Po dokładnym wstrząśnięciu przelewano drink do schłodzonej szklanki typu coupe.

Znani amatorzy drinka

Koktajl zyskiwał na popularności w 1909 roku, kiedy to kontradmirał Lucius W. Johnson, oficer medyczny Marynarki Wojennej USA, spróbował drinka. Johnson wprowadził go następnie do Army and Navy Club w Waszyngtonie. Był to jeden z ulubionych drinków pisarza Ernesta Hemingwaya i prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego.

Moda na rum

Drink stał się popularny w latach 40. Podczas II wojny światowej whisky i wódka były trudno dostępne, jednak rum był łatwo dostępny dzięki polityce dobrego sąsiada prezydenta USA Franklina D. Roosevelta, która otworzyła stosunki handlowe i podróżnicze z Ameryką Łacińską, Kubą i Karaibami. 

Polityka Dobrego Sąsiada pomogła uczynić Amerykę Łacińską modną. W konsekwencji drinki na bazie rumu (niegdyś odrzucane jako wybór marynarzy i ludzi z marginesu społecznego) również stały się modne, a Daiquiri zyskało ogromną popularność w USA.

Starszy brat Daiquiri

Podstawowa receptura na Daiquiri jest również podobna do grogu, który brytyjscy marynarze pili na pokładach statków od lat 80. XVII wieku jako środek zapobiegający szkorbutowi. Był to powszechny napój na całych Karaibach, a gdy tylko pojawił się lód, został on dodany zamiast wody, która była składnikiem napitku.

Klasyczny drink w kultowej książce

Daiquiri jest jednym z sześciu podstawowych drinków wymienionych w kultowej książce Davida A. Embury’ego The Fine Art of Mixing Drinks, w której wymieniono również kilka odmian tego koktajlu.

Zobacz również: