Przepis na Cuba Libre
🍹 Rekomendowane szkło: Highball
🕑 Czas przygotowania: 3 minuty
🔎 Metoda przygotowania: mieszanie
Składniki
½ Limonki
40 ml Rumu
120 ml Coca Coli
Lód w kostkach
Instrukcje
1. Wypełnij szklankę lodem,
2. Wlej rum oraz coca colę,
3. Wyciśnij sok z 2 ćwiartek limonki i wrzuć je do środka,
4. Lekko wymieszaj i ciesz się orzeźwiającym drinkiem!
Skąd pochodzi drink Cuba Libre?
Napój powstał na Kubie na początku XX w., ale jego dokładne pochodzenie nie jest pewne. Stał się popularny krótko po 1900 roku, kiedy butelkowana Coca-Cola została po raz pierwszy sprowadzona na Kubę ze Stanów Zjednoczonych. Jego pochodzenie wiąże się z silną obecnością USA na Kubie po wojnie hiszpańsko-amerykańskiej w 1898 roku; tradycyjna nazwa drinku, “Cuba libre” (Wolna Kuba), była hasłem kubańskiego ruchu niepodległościowego.
Mówi się czasem, że Cuba libre powstał podczas wojny hiszpańsko-amerykańskiej. Poprzedza to jednak pierwszą dystrybucję Coca-Coli na Kubie w 1900 roku. Napój o nazwie “Cuba libre” był rzeczywiście znany w 1898 roku, ale była to mieszanka wody i brązowego cukru.
Inna historia mówi, że drink został po raz pierwszy stworzony w 1902 roku w hawańskiej restauracji El Floridita, aby uczcić rocznicę niepodległości Kuby.
Kto był pierwszy?
Fausto Rodriguez, szef reklamy Bacardi, twierdził, że był obecny przy pierwszym nalewaniu drinka i przedstawił na to notarialne oświadczenie z 1965 roku. Według Rodrigueza, miało to miejsce w sierpniu 1900 roku, kiedy był 14-letnim posłańcem pracującym dla członka Korpusu Sygnałowego Armii USA na Hawanie. Pewnego dnia w lokalnym barze pracodawca Rodrigueza zamówił rum Bacardi zmieszany z Coca-Colą. Zaintrygowało to pobliską grupę amerykańskich żołnierzy, którzy zamówili kolejkę dla siebie, dając początek nowemu popularnemu drinkowi. Bacardi opublikowało oświadczenie Rodrigueza w reklamie magazynu Life w 1966 roku. Jednak status Rodrigueza jako członka zarządu Bacardi sprawił, że niektórzy komentatorzy wątpią w prawdziwość jego historii.
Cuba Libre, czyli smak wolności
Drink stał się podstawą barów na Kubie, ze względu na wszechobecność jego składników. Hawana była znana z mrożonych napojów już w XIX wieku, ponieważ była jednym z niewielu miast w ciepłych krajach, które posiadały bogate zapasy lodu sprowadzanego z zimniejszych regionów. Bacardi i inne kubańskie rumy rozkwitły po tym, jak niepodległość przyniosła dużą liczbę zagranicznych turystów i inwestorów, a także nowe możliwości eksportu alkoholu.
Lekkie rumy, stały się ulubionym składnikiem koktajli, ponieważ uważano, że dobrze się komponują z innymi napojami. Coca-Cola była popularnym mikserem w Stanach Zjednoczonych od czasu, gdy została po raz pierwszy zabutelkowana w 1886 roku, a po pierwszym eksporcie w 1900 roku stała się wszechobecnym napojem w wielu krajach.
Początki koktajlu w Stanach Zjednoczonych
Cubra Libre szybko przeniknęło z Kuby do Stanów Zjednoczonych. Na początku XX wieku koktajl, podobnie jak sama Coca-Cola, był najbardziej popularny w południowych Stanach Zjednoczonych. W czasach prohibicji od 1922 do 1933 roku cola stała się ulubionym mikserem do maskowania smaku niskiej jakości rumów, a także innych trunków. Po prohibicji Cuba Libre stało się powszechne także w północnych i zachodnich Stanach Zjednoczonych, i to zarówno w kręgach wysokiej, jak i niskiej klasy.
Czasy II wojny światowej
Rum i cola osiągnęły nowy poziom popularności podczas II wojny światowej. Od 1940 roku Stany Zjednoczone założyły szereg placówek w Brytyjskich Indiach Zachodnich w celu obrony przed niemiecką marynarką wojenną. Amerykańska obecność spowodowała powstanie popytu międzykulturowego – amerykańscy żołnierze i miejscowi mieszkańcy zaczęli gustować we wzajemnych produktach.
W szczególności amerykański personel wojskowy upodobał sobie karaibski rum ze względu na jego łagodność, natomiast Coca-Cola stała się szczególnie popularna na wyspach dzięki temu, że firma wysyłała ją wraz z wojskiem. W Stanach Zjednoczonych importowany rum stawał się coraz bardziej popularny, gdyż rządowe kontyngenty na alkohol przemysłowy ograniczały produkcję amerykańskich gorzelni krajowych trunków.
Sława, seks i… plagiat
W 1943 roku piosenka Lord Invader Calypso “Rum and Coca-Cola” zwróciła dalszą uwagę na napój w Trynidadzie. Piosenka była adaptacją kompozycji Lionela Belasco z 1904 roku “L’Année Passée” z nowym tekstem o amerykańskich żołnierzach w Trynidadzie uprawiających seks z miejscowymi dziewczynami i pijących rum z colą. Komik Morey Amsterdam splagiatował “Rum and Coca-Cola” i udzielił licencji siostrom Andrews jako swój własny utwór. Wersja Andrews Sisters była wielkim hitem w 1945 roku i jeszcze bardziej zwiększyła popularność Cuba Libre, zwłaszcza w wojsku. Lord Invader i właściciele kompozycji Belasco skutecznie pozwali Amsterdam o prawa do piosenki.
Ciężki okres kubańskiego drinka
Podczas rewolucji kubańskiej w 1959 roku, Bacardi uciekł do Puerto Rico. W kolejnym, 1960 roku, USA wprowadziło embargo na Kube, przez które zakazano importu kubańskich produktów, podczas gdy Kuba podobnie zakazała importu produktów amerykańskich. Ponieważ rum kubańskiej produkcji był niedostępny w USA, a Coca-Cola praktycznie niedostępna na Kubie, trudno było przygotować rum i colę z tradycyjnych składników w obu krajach.
Cubra Libre obecnie
Drink jest bardzo popularny; Bacardi twierdzi, że jest to drugi najpopularniejszy napój alkoholowy na świecie. Jego popularność wynika z wszechobecności i niskich kosztów głównych składników oraz z faktu, że jest bardzo łatwy do wykonania. Ponieważ można go przygotować z dowolnej ilości i stylu rumu, jest prosty w przygotowaniu i trudny do zepsucia.