Elegancki drink Clover Club podany w kieliszku Coupe

Przepis na Clover Club

🍹 Rekomendowane szkło: Coupe

🕑 Czas przygotowania: 3 minuty

🔎 Metoda przygotowania: wstrząsanie


Składniki

50 ml ginu

15 ml białego wytrawnego wermutu

10 malin

10 ml syropu cukrowego

20 ml soku z cytryny

15 ml białka kurzego jaja

Lód w kostkach

Instrukcje

1. Do shakera bez lodu wrzuć maliny i je ugnieć, a następnie wlej pozostałe składniki,

2. Wstrząsaj energicznie przez około 15 sekund, a następnie dodaj lód i wstrząsaj ponownie,

3. Do schłodzonego kieliszka przecedź przez sito zawartość shakera,

4. Udekoruj malinami i ciesz się przepysznym koktajlem.


Ten wyjątkowy drink charakteryzuje się doskonałym połączeniem ginu z subtelnie słodko-kwaśnym smakiem malin i świeżością soku z cytryny. Jednak to nie wszystko – dodatek białka jaja nadaje mu niezwykłą, aksamitną konsystencję, czyniąc koktajl nie tylko smacznym, ale również eleganckim i luksusowym.

Podczas przygotowywania Clover Club warto skorzystać z wysokiej jakości składników, zwłaszcza jeśli chodzi o białko kurzego jaja, które jest kluczowym elementem tego koktajlu. Podawany w charakterystycznych kieliszkach koktajlowych (Coupe) lub kieliszkach do martini, z delikatnymi malinami jako dekoracją, Clover Club doskonale sprawdzi się zarówno na eleganckich przyjęciach, jak i podczas spotkań ze znajomymi.

Warto dołączyć ten koktajl do swojego repertuaru, aby urozmaicić wieczory i delektować się niezwykłym połączeniem smaków.

Historia koktajlu Clover Club

Koktajl Clover Club to drink sprzed prohibicji w Stanach Zjednoczonych, którego nazwa pochodzi od filadelfijskiego klubu o tej samej nazwie, który mieścił się w hotelu Bellevue-Stratford przy ulicach South Broad i Walnut w Center City. Klub Clover został założony w 1882 roku.

Opublikowane przepisy na koktajle, niemal identyczne z nowoczesnym koktajlem „Clover Club”, pojawiają się już w 1908 r., a Jack’s Manual autorstwa J. A. Grohusko zawiera drink o nazwie „A Clover Leaf”. Grohusko pisze, że „mówi się, że jest on popularny w mieście braterskiej miłości. Z pewnością jest ozdobny, ponieważ ma delikatny kolor orchidei z białą oprawą”. Sam przepis zawierał wtedy cukier, gin, syrop malinowy, białko jajka i gałązkę mięty. Co ciekawe, książki o koktajlach, takie jak Applegreen’s Bar Book, która opublikowała kilka wydań i wspomniała o barze Clover Club, nie zawierały „Clover Leaf Cocktail” aż do 1909 roku.

Sekcje lifestylowe i artystyczne gazet z tamtej epoki zawierały krótkie informacje na temat koktajlu, opisując go jako „nowość”.

Jego najwcześniejsze pojawienie się w książce koktajlowej jako „The Clover Club Cocktail” miało miejsce w 1910 roku w The Barkeeper’s Manual Raymonda E. Sullivana. Jego przepis zawierał gałązkę mięty jako dodatek. Liść mięty stał się później popularny w Cocktail Clubie, a jego dodanie sprawiło, że drink stał się Clover Leaf, czyli liściem koniczyny.

W czasach swojej świetności drink ten został opisany przez Jacka Townsenda jako drink dla dżentelmena sprzed czasów prohibicji, który pasowałby do klubu i był „wybitnym patronem salonu”. Jednak w czasie, gdy Townsend pisał o tym napoju, stał się on niepopularny i ostatecznie został zapomniany. Książka Old Waldorf Astoria Bar Days z 1931 roku autorstwa Alberta Stevensa Crocketta opisuje szybki wzrost i upadek koktajlu.

W książce The Gun Club Drink Book, autorstwa Charlesa Browne’a, opublikowanej w 1939 r., skrytykowano ten niegdyś popularny napój.

Wśród teorii na temat jego szybkiego upadku było użycie surowego białka jaja w koktajlu, od którego wiele osób stroniło, a częściowo ze względu na złożoność jego przygotowania.

Dziś Clover Club nie tylko stanowi interesujący kawałek historii koktajli, ale także pozostaje cenionym przez wielu miłośników drinkiem, cieszącym swoją wyjątkowością i smakowymi niuansami.

Zobacz również: