Przepis na Clover Club
Rekomendowane szkło: Coupe
Czas przygotowania: 3 minuty
Metoda przygotowania: wstrząsanie
Składniki
50 ml ginu
15 ml białego wytrawnego wermutu
10 malin
10 ml syropu cukrowego
20 ml soku z cytryny
15 ml białka kurzego jaja
Lód w kostkach
Instrukcje
1. Do shakera bez lodu wrzuć maliny i je ugnieć, a następnie wlej pozostałe składniki,
2. Wstrząsaj energicznie przez około 15 sekund, a następnie dodaj lód i wstrząsaj ponownie,
3. Do schłodzonego kieliszka przecedź przez sito zawartość shakera,
4. Udekoruj malinami i ciesz się przepysznym koktajlem.
Ten wyjątkowy drink charakteryzuje się doskonałym połączeniem ginu z subtelnie słodko-kwaśnym smakiem malin i świeżością soku z cytryny. Jednak to nie wszystko – dodatek białka jaja nadaje mu niezwykłą, aksamitną konsystencję, czyniąc koktajl nie tylko smacznym, ale również eleganckim i luksusowym.
Podczas przygotowywania Clover Club warto skorzystać z wysokiej jakości składników, zwłaszcza jeśli chodzi o białko kurzego jaja, które jest kluczowym elementem tego koktajlu. Podawany w charakterystycznych kieliszkach koktajlowych (Coupe) lub kieliszkach do martini, z delikatnymi malinami jako dekoracją, Clover Club doskonale sprawdzi się zarówno na eleganckich przyjęciach, jak i podczas spotkań ze znajomymi.
Warto dołączyć ten koktajl do swojego repertuaru, aby urozmaicić wieczory i delektować się niezwykłym połączeniem smaków.
Historia koktajlu Clover Club
Koktajl Clover Club to drink sprzed prohibicji w Stanach Zjednoczonych, którego nazwa pochodzi od filadelfijskiego klubu o tej samej nazwie, który mieścił się w hotelu Bellevue-Stratford przy ulicach South Broad i Walnut w Center City. Klub Clover został założony w 1882 roku.
Opublikowane przepisy na koktajle, niemal identyczne z nowoczesnym koktajlem „Clover Club”, pojawiają się już w 1908 r., a Jack’s Manual autorstwa J. A. Grohusko zawiera drink o nazwie „A Clover Leaf”. Grohusko pisze, że „mówi się, że jest on popularny w mieście braterskiej miłości. Z pewnością jest ozdobny, ponieważ ma delikatny kolor orchidei z białą oprawą”. Sam przepis zawierał wtedy cukier, gin, syrop malinowy, białko jajka i gałązkę mięty. Co ciekawe, książki o koktajlach, takie jak Applegreen’s Bar Book, która opublikowała kilka wydań i wspomniała o barze Clover Club, nie zawierały „Clover Leaf Cocktail” aż do 1909 roku.
Sekcje lifestylowe i artystyczne gazet z tamtej epoki zawierały krótkie informacje na temat koktajlu, opisując go jako „nowość”.
Jego najwcześniejsze pojawienie się w książce koktajlowej jako „The Clover Club Cocktail” miało miejsce w 1910 roku w The Barkeeper’s Manual Raymonda E. Sullivana. Jego przepis zawierał gałązkę mięty jako dodatek. Liść mięty stał się później popularny w Cocktail Clubie, a jego dodanie sprawiło, że drink stał się Clover Leaf, czyli liściem koniczyny.
W czasach swojej świetności drink ten został opisany przez Jacka Townsenda jako drink dla dżentelmena sprzed czasów prohibicji, który pasowałby do klubu i był „wybitnym patronem salonu”. Jednak w czasie, gdy Townsend pisał o tym napoju, stał się on niepopularny i ostatecznie został zapomniany. Książka Old Waldorf Astoria Bar Days z 1931 roku autorstwa Alberta Stevensa Crocketta opisuje szybki wzrost i upadek koktajlu.
W książce The Gun Club Drink Book, autorstwa Charlesa Browne’a, opublikowanej w 1939 r., skrytykowano ten niegdyś popularny napój.
Wśród teorii na temat jego szybkiego upadku było użycie surowego białka jaja w koktajlu, od którego wiele osób stroniło, a częściowo ze względu na złożoność jego przygotowania.
Dziś Clover Club nie tylko stanowi interesujący kawałek historii koktajli, ale także pozostaje cenionym przez wielu miłośników drinkiem, cieszącym swoją wyjątkowością i smakowymi niuansami.